Více než polovinu populace starší 50 let trápí hemoroidy. V kombinaci se sedavým zaměstnáním, nevhodnou životosprávou a nedostatkem pohybu je vznik zdravotních problémů velmi pravděpodobný. Hemoroidy trápí jak muže, tak i ženy a jsou velmi nepříjemné, protože svědí, pálí a krvácejí. Potíže mohou začít dokonce i ve velmi mladém věku.
Známé příčiny
Vznik hemeroidů může být zapříčiněn celou řadou faktorů. Patří zde např. vrozené nedostatečnosti žilní stěny, zácpa, sedavé zaměstnání, ale také i nadměrná fyzická námaha, zvedání břemen nebo sporty při kterých je vyvíjen velký nitrobřišní tlak (vzpírání, posilování apod.). Mnohé ženy trpí hemoroidy v těhotenství a po porodu. Ke zhoršením potíží často po alkoholu, po čokoládě, ostrých jídlech a také s přibývajícími kilogramy. Mezi hlavní příznaky hemoroidů patří: krvácení při stolici, potíže s vyprazdňováním, střídavé zácpy a průjmy, zduření okolo konečníku, bolesti a pálení v okolí řitního otvoru.
Tvorba hemoroidů
Jakmile dojde ke zvýšení břišního tlaku, cévky uvnitř řitního kanálku a později často také v okolí řitního otvoru se nalijí krví. Krev se následně zadržuje a městná a dochází k tvorbě uzlíků. Vyhřezlé hemoroidy dokážou často díky své pružnosti narůst do velikosti malých švestek, vyčnívají, jsou naběhlé a svědí.
Nejčastějším varovným signálem, že je něco v nepořádku signalizuje přítomnost krve ve stolici. Často se také současně připojí obtížný odchod stolice nebo časté střídání zácpy a průjmu. V žádném případě bychom přítomnost krve ve stolici neměli podceňovat, protože může signalizovat daleko závažnější potíže, a to kolorektální karcinom.
Léčba hemoroidů
Léčbu hemoroidů rozdělujeme na konzervativní a operační. Konzervativní léčba zahrnuje především celkovou úpravu životosprávy.Lékaři doporučují konzumovat větší množství potravin s vysokým obsahem vlákniny, dodržování pitného režimu a cvičení. Ke zhoršení potíží dochází zejména při zácpě, takže je důležité dbát na každodenní vyměšování.